ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΣΤ’ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΥΡΟΘΑΛΑΣΣΑΣ

«ΥΙΟΘΕΤΩ ΕΝΑ ΠΑΠΠΟΥ Ή ΓΙΑΓΙΑ – ADOPT A GRANDPARENT»

Φέτος το σχολείο μας, η ΣΤ’ τάξη συγκεκριμένα, υιοθετήσαμε παππούδες και γιαγιάδες στον Οίκο Ευγηρίας «Roseway Manor Inc.» του Καναδά.

Τον Οκτώβρη, τους στείλαμε γράμματα και κάρτες για να γνωρίσουνε τα νέα τους «εγγόνια» από την Ελλάδα.  Επίσης, τους στείλαμε πληροφορίες για την Εθνική μας εορτή «28η Οκτωβρίου».  Τα παιδιά έφτιαξαν σημαίες για όλους τους παππούδες και τις γιαγιάδες.  Οι παππούδες και οι γιαγιάδες με καμάρι έλεγαν σε όλους τους επισκέπτες τους πως οι κάρτες και οι σημαίες ήταν από “My Greek Grandkids” [τα εγγόνια μου από την Ελλάδα]. Οι μαθητές μας μπόρεσαν να δουν σε φωτογραφίες τη μεγάλη χαρά στα πρόσωπα των παππούδων τους καθώς κρατούσαν στα χέρια τους τις σημαίες, τα γράμματα και τις κάρτες τους.

Σε δεύτερη φάση, τα παιδιά μας ετοίμασαν Χριστουγεννιάτικες εκπλήξεις και δωράκια για τον καθένα παππού και γιαγιά ξεχωριστά.  Τα παιδιά έμαθαν τα ονόματα των παππούδων και επέλεξαν ποιους συγκεκριμένα θα υιοθετούσαν.  Με πολύ αγάπη και ενθουσιασμό φώναζαν «κυρία, εγώ θέλω τον Norman» ή «Εγώ θέλω να υιοθετήσω την Addie».  Άκουσαν ονόματα ανθρώπων που τους φάνηκαν παράξενα, αλλά πολύ όμορφα ταυτοχρόνως.  Τα στολίδια και οι κάρτες των παιδιών θα στολίζουν σε λίγες μέρες τα δωμάτια και τις καρδιές αυτών των παππούδων που περνάνε μεγάλη μοναξιά ειδικά αυτές τις ημέρες.  Ελπίζουμε πως η αγάπη των παιδιών μας θα γεμίσει τις γιορτές τους με χαρά και ελπίδα φέτος.